Škriatok Hámroš

Areálom Pekný les vás s radosťou prevedie náš maskot – Hámroš. Jeho príbeh už zaiste poznáte z jeho vlastnej piesne, ale pre tých, ktorý Hámroška ešte nestretli, kliknite na obrázok a zistite o ňom a jeho aktivitách pre deti viac!

Humno

Ak hľadáte priestor s dušou na vašu súkromnú, alebo firemnú akciu, Humno v Peknom lese je tým dokonalým miestom. Humno je štýlová industriálna stodola, v ktorej vieme spoločne zorganizovať akciu na mieru podľa typu až pre 40 ľudí aj s miestom na tancovanie, zábavu, či hranie biliardu. Deti zase zabaví malý detský kútik. Vonku sa nachádza letná teraska s ihriskom a samozrejme aj celý areál Pekného lesa s jeho atrakciami.

Lesopark a zvieratká

Pekný les je domovom viacerých druhov zvieratiek ako sú kozičky, ovečky, zajačiky, sliepočky, kačičky, husi, kravičky a príležitostne aj koníky. Zvieratká bývajú v krásnom lesoparku, v ktorom naši návštevníci nájdu pohodičku i v horúcich letných dňoch, nakoľko je tu väčšinu dňa príjemný tieň. Rybky a kačky môžete objavovať v našom prírodnom jazierku.

Našou filozofiou nie je masovo hladkať zvieratká a vystavovať ich tak stresu, naopak by sme radi deti učili ako byť pri zvieratkách tíško, rešpektovať ich a ponúkať im vhodnú stravu. Je dokázané, že prítomnosťou zvieratiek a dokonca ich vôňa pomáha deťom upokojiť sa, zabudnúť na svoje strachy, úzkosti a nepokoj a navodiť šťastie.

Detské ihrisko a atrakcie

Doprajte vašim deťom tú pravú zábavu! Naše parádne prírodné ihrisko, ktorého súčasťou je lanovka, opičia dráha, hojdačky a šúchala potešia všetky šikovné detičky.  Naše ihrisko zaručene zaujme svojou originalitou a prvkami podnecujúcimi koordináciu a fantáziu detských návštevníkov. Počas animačných aktivít sa tu tiež spieva, tancuje a preteká. V blízkosti ihriska je možnosť posedenia pre rodičov, alebo môžete stráviť príjemnú chvíľu aj pri ohníku a upiecť si špekačky. Tak šup k nám!

Náučný chodník Spoznávaj les s Hámrošom

Interaktívny a jedinečný náučný chodník začína na cykloodpočívadle Pekný les – priamo na kalvárií Horné Hámre, odkiaľ prechádza cestičkami cez lesík až na lúku popri pasúcom sa dobytku. Prechádzaním náučného chodníka sa dostanete na Smelý vrch až k nádhernému fotopointu – lavica s rámom a logom Hámroša a Pekného lesa s prekrásnym výhľadom na Kľakovskú dolinu a obec Horné Hámre. 

Chodník je jednosmerný, má dĺžku 350 metrov, prevýšenie 65 výškových metrov a zdoláte ho aj s detičkami tak za 30 minút. Náučný chodník obsahuje spolu 7 zábavných vzdelávacích a zábavných zastavení s QR kódmi, ktoré prehĺbia zážitok, ale aj obsahovú stránku interaktívnych tabúľ.

Cykloturistika

Súčasťou ekovzdelávacieho areálu Pekný les je aj Hámorská kalvária, cyklotrasa, cykloodpočívadlo a Smelý vrch – vyhliadkový kopec. Rozhodli sme sa preto prepojiť všetky tieto nádherné súčasti a spojiť ich zábavným náučným chodníkom.

V okolí Pekného lesa je hneď niekoľko prístupných cyklotrás. Naša najmilšia je nenáročná trasa od Žarnovice cez Žarnovickú Hutu po trase bývalej lesnej železničky. Je veľmi vyhľadávaná, umiestnená v krásnom lesnom prostredí a umožňuje Žarnovičanom navštíviť náš areál na bicykli do 30 min. Tesne pred Pekným lesom sme vybudovali cykloodpočívadlo, ktoré je súčasťou kalvárie Horné Hámre a zároveň začiatkom Hámrošovho náučného chodníka. Našim cieľom je pracovať na prepojení cyklotrás z regiónov Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom a Nová Baňa so Žarnovicou a Kľakovskou dolinou a postupne budovať pre cyklistov čo najlepší servis.

Kalvária Horné Hámre

Poznáte už našu Hámorskú Kalváriu? Dostanete sa k nej lesnou cestičkou ponad oplotený areál Pekný les, ktorá je zároveň cyklotrasou medzi Žarnovicou a Hornými Hámrami. Po zdolaní 14 zastavení sa dostanete na čarovné miesto s výhľadom na celú obec (aj Pekný les) v obklopení 3 dobových krížov. Na strednom kríži je liatinový korpus Ukrižovaného Ježiša a dvaja lotri na postranných krížoch maľovaní na plechu. Nakoľko nám Hámorská Kalvária doslova vzala srdce, nie je nám ľahostajný jej osud a v súčasnosti pripravujeme projekt na jej revitalizáciu.

Novinka!!!

Zážitková vzdelávacia cesta Pekným lesom

Pripravili sme si pre vás novinku plnú zábavy a zaujímavých informácii! Hľadajte tabuľky s QR kódmi a dozviete sa veľa zaujímavostí z prírody.
Popri poznávaní Pekného lesa si všímajte aj takéto tabuľky, je ich celkom 50 kusov vďaka ktorým spoznáte 35 druhov rastlín a 15 druhov zvierat.
Po nasnímaní QR kódu si otvoríte PDF dokument, v ktorom sa dozviete mnoho zaujímavých informácii o medonosných  kvietkoch z motýlej záhrady, zvieratkách žijúcich v Peknom lese, ale aj o škriatkovi Hámrošovi a jeho včielkach.
Tešíme sa na vašu návštevu!